2011. december 28., szerda

Töltöttkáposzta

Mézes


76 dkg lisztet, 34 dkg porcukrot, 2 púpos kiskanál szódabikarbónát, 1 zacskó mézeskalács fűszerkeveréket (de lehet őrölt fahéjjal, 10 szem porrá tört szegfűszeggel is helyettesíteni, bár szerintem fűszerkeverékkel az igazi). Hozzáadunk 5 dkg margarint, 4 egész tojást, 4 evőkanál mézet és az egészet jól összedolgozzuk.
A tésztát kis pihentetés után kb. 3 mm vastagra nyújtjuk. A süteményeket kiszúró formákkal szaggatjuk ki. Megkenjük felvert tojással, kizsírozott és lisztezett tepsiben, közepesen meleg sütőben világos barnára sütjük.
A díszítéshez használt diót, mandulát, mogyorót, mazsolát sütés előtt rátehtjük a tésztára, a drazsé és cukorféleségek cukormázzal történő felragasztását, illetve cukormázas díszítést a sütés után végezzük el.

Cukormáz: 1 tojás fehérjét verjünk fel nagyon keményre, tegyünk hozzá kb. 12-15 dkg porcukrot és igen jól keverjük ki. (Legalább 20-30 percig kell keverni!!!)

2011. december 22., csütörtök

Karaj


Bôrös karaj lila pároltkáposztával és rozmaringos krumplival.

Pozsonyi kifli



Hozzávalók:

1 kg liszt
45 dkg margarin
10 dkg porcukor
1 dkg só
3 dkg élesztő
2 db tojássárgája
27 dkg tej (pontosan kimérni)

Elkészítés:

Kimérjük az anyagokat, átszitáljuk a lisztet. A tejet nem kell megmelegíteni, hidegen használjuk majd.

Tészta begyúrása:

Az élesztőt kevés hideg tejben csomómentesen elkeverem, de nem készítek kovászt. A tej másik felébe beleüthetjük a tojást és a sót is ide tegyük. A lisztet, a margarint a porcukrot és az élesztős tejet egy üstbe rakom és begyúrom. A pontosan kimért anyagok miatt a tészta éppen olyan állagú lesz, mint amilyennek lennie kell, nem kell semmit hozzáadni ezeken kívül.

A pozsonyi kifli formázása:
A pozsonyi kiflinél fontos a kimérés, és a darabolás is. Mivel egy kiflihez 4 dkg-os tésztát és 3 dkg-os tölteléket kell kimérni, 40 dkg tésztát 10 egyenlő darabra daraboljuk és formázzuk, majd töltjük.

A lekenés:
Nagyon fontos a lekenés, hogy szép márványos felületű legyen.

Először a készre formázott pozsonyi kiflit amik már a sütőplén vannak, tojássárgájával vékonyan lekenjük, és hűvös helyre rakjuk, hogy ne kezdjen el megkelni. Miután megszáradt a felületén a tojás és nem ragad, lekenhetjük tojás fehérjével és hagyhatjuk melegebb helyen, mert elkezdjük keleszteni. A 10-20 perces kelesztés után már láthatók a repedések a felületén és lehet készre sütni. A pozsonyi kiflit úgy tudjuk megkülönböztetni, hogy a mákos töltelékűt patkó formájúra a diósat pedig kifli formájúra készítjük.



Sütés:

Mielőtt megsütnénk szúrkáljuk meg, a mákosat oldalról, a diósat felülről, így meg tudjuk majd különdöztetni. Végül 160 C-on készre sütjük. 1 kg lisztből 6 rúd beiglit, vagy 45 db pozsonyi kiflit tudunk készíteni.

Töltelékek:

60 dkg kiristálycukrot 2 dl vízzel felforralunk és 1 kg daráltmákot vagy daráltdiót leforrázzuk vele, majd ízesíthetjük citromhéjjal, vaniliáscukorral, mazsolával vagy akár mézzel is. A diós töltelékbe tehetünk fahéjat is. Miután kihült felhasználhatjuk.

Kacsamell pürével és pároltkáposztával

2011. december 15., csütörtök

Tökleves folyami rákkal


Hozzávalók:

egy kisebb tök
egy hagyma
fokhagyma
fôtt folyami rákfarok
kapor
vaj
tejföl
só, bors, ételízesítô



A tökleveshez mindenképpen egy bizonyos típúsú tököt használok, a nevét sajnos nem tudom, ez egy téli tök, nagyon kemény a héjja, szerintem ebbôl a legfinomabb. Én abból csináltam, ami a képen látható.

A folyami rákot csomagolva veszem a hűtô részlegrôl, könnyű beszerezni ezt az apró fajtát. Szoktam lazaccal is helyettesíteni.

Elkészítés:

A tököt jól megmosom, félbe vágom, megtisztítom a magjaitól és héjjastól felkockázom. Mivel nagyon kemény a héjja ez így kényelmesebb és a levesnek is csodás színt ad. Régebben lefaragtam a héjját, mert csak faragni lehet olyan kemény, de egyszer egy tévés fôzô műsorban láttam, hogy nem muszáj. Felaprítom a hagymát, a vajon megpárolom a feldarabolt tökkel. Felengedem vízzel, ízesítem, beleteszem a fokhagymát és kb. fél órát fôzöm, amíg megpuhul a tök. Ezután botmixerrel krémesre pépesítem. Bele teszem a rákot vagy a lazacot, kaporral ízesítem és pár percig még fôzöm. Tálaláskor tejfölell díszítem.




Tejszínes lazacos penne tészta


Egyesekenek talán szokatlan, sôt egyenes visszataszító. Erre rá kell hangolódni, mindenek elôtt meg kell szeretni a lazacot. Carpaccioként kell kezdeni, mivel ez hajszálvékonyan szeleteltet jelent, így könnyû falatként kerül megízlelésre.

Hozzávalók:
Penne rigate tészta (vagy valami hasonló)
lazac (lehet enyhén füstölt is, én azonban natúr nyerset szoktam venni)
egy kis dobozos tejszín
egy fél hagyma
olíva olaj
só, bors

Elkészítés:
Apróra vágom a hagymát és alacsony hôfokon üvegesre párolom. Amikor biztosan puha, felöntöm a tejszínnel, addig fôzöm vele, amíg egy tetszetôs szósszá forr. Ha túl sûrû az sem jó, ha híg, az sem. Szóval jól el kell találni :) Az utolsó percekben hozzá adom az apró kockákra vágott, vagy akár csíkokra szeletelt lazacot. Ezzel már nem forralom csak két percig. Sózom és tört borssal ízesítem. A kifôtt penne tésztát egyszereûen csak bele keverem. Fokozatosan, hogy végül ne legyen sok a tészta mennyiség a szószhoz képest.


Házi készítésû kenyér


Dagasztás nélküli kenyér:

Ennek a kenyérreceptnek az egyik lényege, hogy a tésztát nem kell dagasztani, viszont hosszú ideig kell keleszteni (min:12 óra). A másik pedig, hogy először lefedve kell sütni, és csak azután fedő nélkül.
Nagy előnye, hogy alig van vele munka, az eredmény mégis fenomenális. Íme!

Hozzávalók:

3 csésze kenyérliszt BL80-as (2.5dl/csésze)
Másfél teáskanálnyi só
Bő 1/4 teáskanálnyi instant, vagy 1/8 kocka friss élesztő
1/2 teáskanál cukor
Másfél csésze langyos víz

Előkészületek:

Minimum 12 órával a tervezet sütés előtt, előveszek egy nagy keverőtálat. A lisztet, sót, cukrot, instant élesztőt beleteszem és elkeverem. Ezután hozzáöntöm a vizet, és egy kanállal összekeverem. Nem kell nagy ügyet csinálni belőle, elég, ha csak lazán, pár kavarással összeforgatjuk. Állagra, nagyjából úgy kel kinéznie, mint egy sűrűbb nokedlitésztának. Letakarom, és félreteszem.

Elkészítés:

Tizenkét óra elteltével, előveszem a tálat, és ha minden jól ment, akkor van egy nyúlós, ragadós, hólyagos megkelt tésztám. Fogom a tálat, és belenyúlva, a szélét, befelé hajtogatva, körbe-körbe haladva, áthajtogatom a tésztát. Ezután egy órára megint félreteszem pihenni.
Eközben előveszek egy jénai-tálat, aminek fedele is van (bármilyen fedővel rendelkező fém, vagy cserép sütőedény alkalmas). Ennek a tésztamennyiségnek, a másfél-kétliteres, kerek,. vagy ovális jénai a legpraktikusabb.
A jénait beteszem a sütőbe, és 250 fokra előmelegítem, 20-30 perc alatt.
Amikor már biztos, hogy a sütő teljesen felforrósodott, kiveszem a jénait, egy kevés lisztet szórok bele, és a tésztát belefordítom a keverőtálból, ha minden igaz, kb. félig tölti meg az edényt, visszateszem a fedőt, beteszem a sütőbe, és 35 percig sütöm. Azután leveszem az edény tetejét, és még 20 percig sütöm.
Mikor kész, kiborítom a tálból, egy konyharuhába tekerve, egy rácsra téve hagyom hűlni.

Tippek, ötletek:

Ez egész, "dagasztás nélküli kenyér" őrület, a New York Times online kiadásának, főzős videó-mellékletével indult, és söpört végig a gasztroblogokon.

Más blogokon írták, hogy a Liszt egyharmadát, helyettesíthetjük teljes kiőrlésű lisztel, vagy más bioliszttel is, hogyha egészségesebb kenyeret szeretnénk.
Ha esetleg nem kapnánk BL80-as lisztet, a bioboltokban, vagy a nagyobb élelmiszerboltok biorészlegén kapható 100% búzasikér, abból tegyünk a sima lisztbe, egy evőkanálnyit.

Ez a kenyér önmagában is rendkívül finom. A hajszálvékony
leírhatatlanul ropogós héj, és a levegős-lukacsos, puha, mégis
Rugalmas, lángosszerű belseje, egyszerűen ellenállhatatlan.




2011. december 12., hétfő

Profiterol


Hozzávalók a tésztához:

7 dkg liszt
5 dkg vaj
2 tojás
1 dl víz
csipet só

Hozzávalók a töltelékhez:

3 dl tejszín
1 csomag vaníliás cukor

Hozzávalók a csokikrémhez:

20 dkg étcsokoládé
3 dkg vaj
1 dl tej

A vizet forrald fel, tedd bele a vajat és a sót, szitáld bele a lisztet, és keverd össze. Húzd le a tűzről, majd add hozzá a tojásokat is. Öntsd bele nyomózsákba, és egy kivajazott sütőlapra nyomj ki 25 kis halmot. Süsd meg, majd hagyd kihűlni. Ollóval fúrj kis lyukat beléjük.
A tejszínt verd fel, adj hozzá cukrot, és töltsd a habzsákba. A fúrt lyukakat töltsd meg vele. A tejbe tördeld bele a csokit, majd melegítsd meg, és keverd hozzá a vajat. A tésztákat öntsd le ezzel az öntettel.

(Receptforrás: femina.hu)


Amit én saját ízlésem szerint változtattam a krémen:

Felvertem egy doboz tejszínt, majd elkevertem egy 250 g-os mascarpone sajttal. Kb. három kanál cukrot(vagy akár többet is, én nem csináltam túl édesre), és egy vaníliás cukrot kevertem hozzá. Citrom aromával és nagyon kevés fahéjjal ízesítettem, de csak annyival, hogy ne domináljon.
A tészta mennyiségét duplán vettem, nagyobb halmokat tettem a sütôlemezre. Valamint nem alkalmaztam az ollóval való fúrást, a profiterol már elég üreges miután kisül. És nem öntöttem túlzottan csokival nyakon, mert jó sok krémet tettem bele :)

2011. december 9., péntek

Szilvás-mandulás kifli és bejgli recept


Alig vártam, hogy nekikezdhessek a karácsonyi sütiknek. De leginkább ennek a számomra különleges recepthez. Tavaly csináltam meg elôször és elôre tudtam már, az összetevôi alapján, hogy imádni fogom. Egy csomó finomság kell a töltelékébe, természetesen én a mazsolát kihagytam, annyival több aszalt szilva ment bele és csak dióval csináltam, a mandulás keverék helyett, mert így volt fogamra való. Sokkal több diót tettem bele és kevesebb szilva befôtett. Nem volt elég befôttem, dióval helyettesítettem. A receptet a Rama Receptnaptár 2010-bôl szereztem.

Hozzávalók a tésztához:
60 dkg finomliszt,
fél kiskanál só,
5 dkg porcukor,
25 dkg sütômargarin,
2 dl tej (lehet fôzôtejszín és víz keveréke is),
2 dkg élesztô,
1 tojás

A töltelékhez:
40 dkg lecsöpögtetett szilvabefôtt,
20 dkg kimagozott puha aszalt szilva,
10 dkg darált mandula (mogyoró vagy dió is lehet),
10 dkg mazsola,
3 csomag (12 dkg) fôzni való vanília ízû pudingpor,
2 csomag vaníliás cukor,
1-1 citrom és narancs lereszelt héjja,
fél kiskanál ôrölt fahéj,
3-4 evôkanál rum

A tepsi kikenéséhez: 2dkg margarin
A lekenéshez: 1 tojás

1. A tésztához a lisztet a sóval és 5 deka porcukorral összeforgatjuk, a margarinnal elmorzsoljuk, majd a langyos tejben a maradék cukorral fölfuttatott élesztôt hozzáadjuk. A tojással jól kezelhetô tésztává gyúrjuk. Eleinte kicsit ragacsos, de 2-3 perc elteltével elválik az edény falától. Letakarva hûtôszekrénybe tesszük, míg a tölteléke elkészül.
2. A lecspegtetett szilvabefôttet és az aszalt szilvát mazsolányi darabokra vágjuk. Ezután a darált mandulával, a mazsolával, a pudingporral,a vaníliás cukorral, a citrusok reszelt héjjával, a fahéjjal és a rummal összekeverjük.
3. Ebbôl a mennyiségbôl 4 tekercs (bejglit) vagy 20 kiflit süthetünk. Elôbbihez a tésztát 4, egyenként kb. 29 dkg-os részre osztjuk, és enyhén belisztezett gyúrólapon 3 mm vastagságú, 36x22 cm-es téglalappá nyújtjuk. A szilvás, mandulás tölteléket 4 részre osztjuk, a tésztára kenjük. A szélét ujjnyi szélességben középre hajtjuk nehogy a töltelék késôbb kifolyjon, majd feltekerjük.
4. Ha kifliket készítünk, akkor a tésztát az elôzôekhez hasonlóan, de 32x24 cm-esre kinyújtjuk, és 8x8 cm-es négyzetekre vágjuk. A tölteléket rásimítjuk, egyenként felhengereljük, majd kifli formájúra hajtjuk.
5. Mind a bejglit, mind a kifliket margarinnal kikent tepsire rakjuk, tojássárgájával megkenjük, és hideg helyen - legjobb a hûtôszekrényben - 40-50 percen át, még jobb, ha egész éjjelen át pihentetjük. Ezután a tojásfehérjével megkenjük, és langyos helyen 40 percen át pihentetjük. Tulajdonképpen ekkor kezd kelni, amitôl a tésztája kicsit megreped, így lesz márványos.
6. Végül kihegyezett hurkapálcával majdnem az aljáig több helyen megszurkáljuk, hogy sütés közben a gôz eltávozhasson belôle. Elômelegített sütôben a közepesnél erôsebb lánggal (190 C°; légkeveréses sütôben 170 C°) a kifliket kb. 20, a tekercseket kb 35 percig sütjük.

Én a kiflik készítéséhez a tésztából kört formáztam, azt vágtam nyolc felé mint a pizzát, így több kiflim is lett és így szoktam meg. Igazán karácsonyi hangulatú!



A receptje ugyan az, mint a fent található bejglié.

Dorade, avagy tengeri keszeg


Szép nagy gyönyörû példány volt.

Hozzávalók:

friss apróbb paradicsom,
szárított paradicsom,
hagyma,
fokhagyma,
burgonya,
rozmaring, bazsalikum, vagy bármi friss zöld fûszer,
leveskocka,
só, bors
olíva olaj

Ahogy csináltam:
A képen látható, hogy a zöldségeket nagyobb darabokra szeleteltem, sôt a paradicsomot egészben hagytam. A fokhagymát meg sem pucoltam, csak kilapítottam húsklopfolóval. Mindezt azért is, hogy ne nagyon égjen meg a sütôben. A hal belsejét fûszereztem és jó sok szeletelt fokhagymával és bazsalikum levélell megtömtem a hasát, majd beírdaltam a halat. Beletettem egy tûzálló edénybe, kívül is sóztam, meglocsoltam olíva olajjal. A hal köré tettem a felszeletelt zöldségeket. Egy kevés vízben feloldottam a leveskockát, alá öntöttem és a maximumon sütöttem negyven percet. A doráde nagy volt, kisebbeket elég huszonöt percig sütni, bár a krumplinak kell legalább fél óra.



2011. december 8., csütörtök

Padlizsános mini Farfalle


Hozzávalók:
Farfalle tészta (mini)
egy padlizsán,
fokhagyma,
pepperóni,
petrezselyem zöld,
mini mozzarella,
parmezán sajt,
olíva olaj,
só, bors

Elkészítés:
Meghámozom a padlizsánt, apró kockára vágom és olíva olajon kisütöm. Annyi olajat adok hozzá, amíg teljesen megszívja magát. Addig sütöm, amíg teljesen meg nem puhult és kicsit meg is pirult. Közben teszek hozzá kevés nagyon vékonyra szeletelt pepperónit. A vége felé apróra zúzott fokhagymát és a petrezselyem zöldet. Só, bors. Nem baj ha tocsog az olajban, ez lesz a tészta alapja. Kifôzöm a farfalle tésztát, leszûröm, jól lecsepegtetem és összekeverem ezzel a padlizsános masszával. Amikor tányérba szedtem, kidíszítem apró mozzarellával és parmezán sajttal megszórom.

Rostélyos


Marhahúsból készült rostélyos szerûség. Talán van neve, létezik ilyen recept már, nem tudom. Én ma a marha husit elkészítettem úgy, ahogy éppen megkívántam. Sokszor szerepel a fûszereim között a babér levél. Szeretem használni, de nem a szárítottat, hanem a frisset, amit a kertembôl szakítok télen is, hiszen örök zöld növény. Szerintem más így az aromája.
Ahogy készítettem:
Besózom a felszeletelt marhahúst, lisztbe forgatom és hirtelen pirosra sütöm mindkét oldalát. Egy kevés olíva olajat teszek a kuktába, beleteszem a húst, babér leveleket, a tetszés szerint karikára vágott hagymát és szemes borst. Minimális vizet adok hozzá és puhára párolom. Köretként közepes méretû burgonyát félbe vágtam, bô olajban kisütöttem mint a hasábburgonyát, de lefedve, hogy ne maradjon kemény a közepe. Miután kisült, egy másik serpenyôben szeletelt fokhagymát pirítottam, bele forgattam a burgonyákat és a friss rozmaring ágat. Természetesen sóztam.

Bruschetta


Egyszerû és nagyszerű harapnivaló! A lényeg, hogy ne legyen nehéz, ne eltömjön, inkább étvágyat csináljon úgy, hogy közben egy kicsit azért ideig óráig jóllakasson.

Hozzávalók:
pirítós kenyér,
fokhagyma,
olíva olaj,
paradicsom,
friss bazsalikum levél,
só, bors


Ahogy én keszítem:
Bedörzsölöm a pirítóst fokhagymával, apró kockára vágom a paradicsomot, sózom, állni hagyom majd leöntöm a levét. Összekeverem pár kanál olíva olajjal, apróra vágott fokhagymát és friss bazsalikum levelet keverek hozzá, majd tört borssal ízesítem. Ezzel a hideg raguval megpakolom a pirítóst. Isteni finom! Garantáltan meghozza az ember étvágyát




Egyszerûen finom: Burrata


Kivételesen nem általam készült. Pár évvel ezelôtt ettem elôször burrata sajtot, egy olasz étteremben. Meglepett a nagysága és a borsós ára, általában két személyre rendelhetô. Azóta egyre gyakrabban eszem és már itthon is az asztalra kerül. Kerestem a neten hozzá egy kis leírást:

Ez az olasz sajt maga a lágy krémesség, az ellenállhatatlanság, a mozzarella unokatestvére (mondjuk a mozzarellához képest a burrata olyan, mint libamáj a csirkemájhoz képest). Legkényelmesebben kanállal fogyasztható, a mozzarella szélű batyu ugyanis folyós, intenzíven édeskés-savanykás, tejföl szerű krémet rejt, amely egyszerűen hatalmába keríti az embert.

A wikipedia szerint a burrata Puglia tartományból származik, azon kívül ma sem igazán elterjedt. Az 1920-as években, eredetileg bivalytejből készült, és bár a legjobb fajtát még ma is abból készítik, a legtöbb alapanyaga tehéntej. A mozzarellához hasonlóan készül, csak itt a még meleg sajtból tarisznya szerű batyut formáznak, amelyet megtöltenek a visszamaradt sajtdarabokkal és tejszínnel. Ez eredményezi ezt a hihetetlen állagot. Hagyományosan zöld liliomlevélbe csomagolják, amely színe jelzi a sajt frissességét. Ma már azonban leggyakrabban műanyag zacskóban és műlevélben tárolják. Azonnal fogyasztandó, nem véletlen, hogy magas az ára ennek a kényes tejterméknek.



Kettévágott Burrata batyu:



Házi készítésû ravioli


Ami így készült...
Ricottával töltve, zsájaleveles vajba forgatva, parmezánnal.

Recept:
Gyúrok egy egyszerû tésztát, (kb. 40 dkg liszt, 2 db tojás vagy akár több, és amennyi vizet felvesz, pici só).

Töltelék:
Egy 250 g-os ricottát összekeverek egy tojással, pici szerecsendiót reszelek bele, tetszés szerint parmezán sajtot szórok hozzá, egy-két levél friss spenót levelet beleaprítok, só bors.
Ha nincs ravioli sablonunk -én azzal készítem-, két kisodort tésztalapot egymásra borítunk, de elôtte egyenletesen szétosztunk kiskanalanként annyi ricottát és akkora helyközönként, hogy késôbb kb. 4 cm-es kockákat tudjunk kivágni és a töltelék a kocka közepén maradjon. Amikor ráborítottuk a tésztalap másik felét, a töltelék széleinél körbenyomkodjuk és dereje vágóval kockákat vágunk belôle. Ez így nagyon munkás és figyelni kell, hogy szorosan le legyen nyomkodva a töltelék körül, nehogy szétbomoljon fôzés közben. Hamar kifô, kb három perc. Leszûrjük, majd még azonnal felhevített vajba forgatom, amibe elôtte friss zsája levelet teszek. Végül só, bors parmezán.

Kontakt grillben sült fürj, laskagombával


Fürj:
Megtisztítom, olíva olajjal átkenem, sózom és beteszem a kontakt grillbe maximumon. Negyed óra múlva kiveszem, közben egy serpenyôben kevés olíva olajat felhevítek, rá dobok egy-két felszeletelt fokhagymát, ízlés szerint babér levelet, bele teszem a fürjeket, rövid ideig hevítem és hozzá öntök egy deci vörös bort. Összeforralom, az utolsó percekben esetleg pepperónit dobok rá, végül sóval, tört borssal ízesítem.

Laska gomba:
A gombát csíkokra felszeletelem. Felhevítem az olíva olajat, rá dobom a gombát és magas fokozaton sütöm, pirítom. Amikor majdnem kész, fokhagymát adok hozzá, só, bors, végezetül friss rozmaring ág, amivel már nem hevítem, mert keserû lesz.

2011. december 6., kedd

Mozzarella saláta

Friss rukolával, bazsalikum levéllel, koktélparadicsommal és balzsamecet krémmel.


2011. december 3., szombat

Diós csiga muffinformában


Hozzávalók:

a tésztához:
1,5 dkg élesztő
1,75 dl langyos tej
1 kiskanál kristálycukor
36 dkg finomliszt
1 db tojás
1/2 mokkáskanál só
3 dkg Rama sütőmargarin
a töltelékhez:
6 dkg Rama sütőmargarin
6 dkg dió (én megdupláztam)
6 dkg porcukor
a tetejére és az oldalára:
6 dkg Rama sütőmargarin
1 evőkanál kristálycukor
4 evőkanál főzőtejszín
1 tasak vaníliás cukor

a nyújtáshoz:
finomliszt

a forma kikenéséhez:
2 dkg Rama sütőmargarin
12 db/3350 kcal, 1 db/262 kcal

Elkészítés:

Az élesztőt a langyos tejbe morzsoljuk, és a cukorral meleg helyen kb. 10 perc alatt fölfuttatjuk. A lisztet egy nagy tálba tesszük, a közepét kimélyítjük. Beleütjük a tojást, ráöntjük a fölfuttatott élesztőt, megsózzuk, és 7-8 perc alatt hólyagosra dagasztjuk. A vége felé az olvasztott margarint is beledolgozzuk. Akkor jó, ha olyan tésztát kapunk, amelyik elválik az edény falától, se kemény, se lágy. Langyos helyen 45-50 percen át kelesztjük. Ezalatt a töltelékhez a puha (szobahőmérsékletű) margarint a dióval és a porcukorral összekeverjük. A tésztát finoman átgyúrjuk, majd enyhén belisztezett gyúrólapon 3 mm vastagságú téglalappá nyújtjuk. A diós masszával megkenjük, ezt egy nedves késsel a legkönnyebb, majd akár a piskótatekercset, szorosan feltekerjük, és 12 egyforma szeletre vágjuk. Oldalukat olvasztott margarinnal egyenként körbekenjük, majd egy 12 tálkás (7 cm átm.) muffinsütő, margarinnal kikent mélyedéseibe fektetjük. Tetejüket a maradék margarinnal megkenjük, és előmelegített sütőben (180 fok, légkeveréses 165 fok) 12 percig sütjük. Ekkor a cukorral édesített tejszínnel meglocsoljuk, és kb. 20 fokkal erősebb lánggal további kb. 12 percig sütjük. Még melegen a vaníliás cukorral meghintjük. (Dió helyett Kakaóval, mákkal, fahéjjal is tölthetjük.)

(Ráma Receptnaptár 2010.)

Mindennap meg tudnám enni! Vanília sodóval még finomabb!