2012. február 8., szerda

Articsókás rizottó


Imádom az articsókát, természetesen nem azt amit üvegben lehet kapni. Ég és föld a kettô között a különbség. Megtisztítani már annál kevésbé szeretem. Állítólag nagy a tisztító hatása a vérben és sok-sok vasat tartalmaz, többet mint a spenót, ellenben a közhiedelem szerin a spenótban nincs is sok. Tésztával is elszoktam készíteni. Csinálok egy általános sima rizottót, úgy ahogy az mindenhol le van írva. Hagyma párolás, egy kis fehér bor és a rizsre mindig egy kevés vizet öntök amiben elôtte feloldottam egy leveskockát és folyamatosan keverem amíg meg nem fô. Ott kell állni mellette :) Az articsókát külön készítem el, és utólag keverem hozzá, amikor majdnem kész a rizottó. Pontosabban az articsókát miután megtisztítottam a külsô leveleitôl, a belsô szôreitôl, megmarad a szíve, amit felszeletelek és kevés olíva olajon megpirítom, illetve sütöm. Lehet ízesíteni tetszés szerint, fokhagyma, só bors stb. Végül finom pikáns sajttal megszórom. Rizs nélkül is szoktam tálalni, körettként magában, nagyon finom húsok mellé.

Csirkepaprikás :-)

Burgonyapelyhes rudacskák


Hozzávalók a tésztához:

2,5 dl langyos tej
1 tk cukor
30 g élesztő
1 kis pohár (175 g) tejföl
120 g Rama margarin
1 cs (125g) burgonyapüré pehely
500 g liszt (fele lehet teljeskiőrlésű)
1,5 tk só
A tetejére:

1 tojás a lekenéshez
szezám-, napraforgó-, lenmag és mák vegyesen, esetleg reszelt sajt, vagy ízlés szerint bármi

Elkészítése:

A langyos tejben keverjük el a cukrot, majd futtassuk fel benne az élesztőt.
Szórjuk egy tálba a lisztet, burgonyapelyhet, sót, adjuk hozzá a tejfölt, az olvasztott margarint, majd az élesztős tejet is. Kézzel vagy géppel dagasszunk belőle keményebb, kenyértésztához hasonló állagú tésztát. Meleg helyen kelesszük duplájára (kb. 1 óra).
Enyhén lisztezett gyúrólapon nyújtsuk fél cm vastagságúra és téglalap formájúra. Képzeletben osszuk négy részre, mindkét oldalát hajtsuk középre, a találkozásuknál még egyszer hajtsuk be. Letakarva tegyük fél órára hűtőbe, majd 90 fokkal elforgatva ismételjük meg a hajtogatást, és pihentessük újabb 30 percet.
A hajtogatott tésztát nyújtsuk ki 1,5 cm vastagságú téglalappá, éles késsel rácsosan vágjuk be a tetejét. Kenjük meg a felvert tojással, szórjuk meg bőségesen a magkeverékkel és/vagy a reszelt sajttal. Nagy tepsibe rakosgassuk őket egymás mellé (de ne szorosan).
Előmelegített sütőben 200 fokon süssük 20 percig, illetve míg a tetejük aranybarna nem lesz.
Aki szeretne, a tésztájába is dagaszthat a magkeverékből.

Én olasz peccorino sajttal szórtam meg a tetejét, nagyon ízletes lett tôle. Tengeri sóval is megszórtam sütés elôtt, ettôl is érdekesebb lett. Csak szezámmag és köménymag került rá, mert ezeket szeretem a legjobban :)

(Receptforrás: Rama sütônaptár)

Hortobágyi húsospalacsinta


2012. január 18., szerda

Pasta con piselli

Hozzávalók:

hagyma
szalonna
zödborsó
olíva olaj
só, bors
(én tettem bele egy fokhagymát is)

Talán életembe egyszer csináltam már, de lehet tévedek, azonban máshol gyakrabban ettem már és azonnal megszerettem. Szeretem ami benne van és az egész külleme miatt. Eredetileg ezzel az apró csôtésztával készítik az olaszok, de lehet szerintem mással, például ehhez is nagyon jó a kisebb kagyló tészta. Érdekességképpen rá lehet keresni a Google-n mint "pasta con piselli" és látható, hogy valójában hogy néz ki ez az étel. Nem kerestem recept után, mert úgy is úgy csinálom, ahogy én gondolom, természetesen a külleme alapján.

Nagyobb kockára felvágok hagymát és az olajon megpárolom. Hozzáadom a felszeletelt szalonnát és kicsit megpirítom, hogy ízesebb legyen. Adok hozzá esetleg fokhagymát is.


Ezt követôen hozzáadom a zöldborsót. Minimális vizet öntök alá és pár percig forralom, szükség esetén adok hozzá még olíva olajat.


Fûszerezem, majd hozzákeverem a kifôtt tésztát. Tálaláskor pikáns sajttal megszórom.

Ezt a tésztát kanálall eszik :)) Igazán olcsó kaja!


Valamikor megcsináltam metélttésztával is. Szintén illik hozzá. Házilag készítettem, nagyon finom volt így is:

Aranygaluska


Nagyon-nagyon imádom, jó diósan, bôven beleforgatom :))Ez volt a reggelim, az ebédem. Vacsorára jó lenne valami normális kaját ennem :)

2012. január 14., szombat

Brokkolis kolbászos Orecchiette


Ezt a fajta tésztát legtöbbször brokkolival eszik, illetve bármi zöld zöldséggel, de ellehet készíteni szerintem bármi más hasonló tésztával, pl. kagylótészta.

Hozzávalók:

Orecchiette tészta
brokkoli
fokhagyma (jó sok, fejenként egy gerezd :))
bármilyen kolbász, jó ha csípôs
olíva olaj
parmezán sajt

Elkészítése:

A fokhagymát apróra feldarabolom, az olíva olajon megfuttatom a hajszálvékonyan felszeletelt kolbásszal. A brokkolit kisebb darabokra feldarabolom, ami azért lényeges, mert nem párolom, hanem az olajon megfuttatom addig, amíg kellemesen ropogós marad. Sózom, ôrölt borssal fûszerezem. Közben kifôzöm a tésztát, majd belekeverem a brokkolis olajba. Pofon egyszerû, gyors és nagyon finom! Tetszés szerint tejszínes változattal is meg lehet csinálni, de szerintem így olajosan jobban kidobja az étel az ízeket és kevésben telít.

Dolce Limone


Nevezhetném így ezt az isteni édességet. A tiramisu elkészítése alapján készítettem, csak nem kávé ízzel, hanem citromízzel. Nincs hozzá eredeti receptem. Egyszer ettem egy bolti dolgot, azt hívták Dolce Limone-nak és az ízek alapján leutánoztam itthon. Valamikor feljegyeztem magamnak ahogy csinálom, de elveszítettem, végül is mindig a fejemben van valamennyire. Az igazi tiramisut tojásfehér habjából csinálják, amit lehet tejszínhabbal is helyettesíteni, én legalábbis idônként így csinálom, amikor elôre tudom, hogy napokon belül nem fog elfogyni. Ezt a citromos variációt is lehet nyugodtan tejszínhabbal helyettesíteni.

Hozzávalók:

500 g Mascarpone sajt
két doboz 200 g-os tejszín (vagy helyette kb. négy felvert tojásfehérje)
ízlés szerint cukor és vanílás cukor
egy citrom
ízlés szerint citrom aroma
2 dl citrom likôr
babapiskóta
zúzott madula, mogyoró, vagy dió a díszítéshez




Elkészítés:

Felverem a tejszínhabot (vagy a tojásfehérjét), bele keverem a mascarpone sajtot, ízlés szerint cukrot, vanília cukrot, a citrom aroma felét és bele reszelek egy egész citrom héjját. Jól összekeverem. Egy tálba beleöntöm a citrom likôrt és a citromaroma másik felét, belefacsarok egy egész citrom levét, édesítem. Ebbe sorjában belemártogatom a babapiskótát és egy jénait kiteszek vele sorban. A mascarponés krém felét elkenem rajta, majd ismét leteszek egy sort a likôrös babapiskótával. A tetejére jön a maradék krém. Megszórom zúzott mandulával, amit meg lehet elôtte serpenyôben pirítani, még finomabb lesz tôle a süti :) Lehet még a tetejére citromhéjjat reszelni. Órákra beteszem a hûtôbe, hogy a babapiskóta megpuholjon.

2012. január 10., kedd

Croissant



Hozzávalók:

70 dkg liszt
1 pohár joghurt vagy kefír (140 g)
2 dl tej
1 kk só
4-5 ek. cukor
2 tojás
5 dkg élesztő
25 dkg hideg vaj
1 tojás a kenéshez

A vaj kivételével a hozzávalókból tésztát dagasztottam, majd hűtőbe tettem 1-1,5 órára. A tésztát nyolc egyforma darabba vágom, gömbölyítem őket, majd mindet kinyújtom jó vékonyra, kör alakúra.. A hideg vajat sajtreszelőn lereszeltem és körülbelül 7 egyenlő kupacra osztotom. Az első kinyújtott lapra szórtam egy adagot, rátettem a következő lapot, erre jött megint vaj, megint lap, így tovább, míg el nem fogyott. A legutolsó lap tetejére nem kell vaj.

Ezután a tésztát kinyújtottam, olyan 2-3 mm vastagra, majd 16 cikkre vágtam (lehet 20 is, akkor kisebb kiflik lesznek).


Feltekertem őket, majd sütőpapírral bélelt tepsire tettem. Tojással lekentem, zúzott mandulával megszórtam és hideg sütőben kezdtem sütni, 180 fokra állítva, kb. 25-30 percig.







Annyit változtattam rajta, hogy kispóroltam valamennyi vajat belôle (így is volt benne elég) és nem reszeltem rá sajtot, hanem nutellával töltöttem és zúzott mandulával szórtam meg, számomra így sokkal-sokkal csábítóbb volt :) Valamint a tészta mennyiség felét vettem, ebbôl hoztam ki ugyanazt a mennyiségû kiflit, így kisebbek lettek.

Minestrone


Ezt az olasz zöldséglevest ahány helyen ettem eddig, mindig másként. Ez egy egyveleg leves, sok-sok zöldséggel. Összegyûjtöttem a tapasztalataimat és kialakult ez a leves, már évek óta így csinálom. Ami lényeges, hogy szárzellert használok hozzá (angol zeller), az adja meg azt a jellegzetes minestrone aromát.

Hozzávalók:

pár szem krumpli
pár szem sampion
brokkoli
egy darab cukkini
két sárgarépa
szárzeller
hagyma, fokhagyma
bármilyen bab
friss paradicsom
sûrített paradicsom
bazsalikum levél
ételízesítô, só, bors
apró tészta

Ahogy csinálom:

A hagymát apróra vágom, az olajon megpárolom. Hozzá adok egy-két friss apróra vágott paradicsomot és a fokhagymát. Pár percig még párolom, majd adok hozzá egy-két kanál sûrített paradicsomot. Felengedem vízzel, ízesítem, és apránként beleteszem a felaprított zöldségeket. Figyelve az állagukat, hogy ne fôjjön szét semmi, természetesen a végére hagyom a cukkinit és a sampiont, bár csak percek kérdése. Nekem száraz babom volt itthon, így azt külön fôztem meg és utólag még fôztem a levessel, de csináltam már babkonzervbôl is. Apró tésztával szaporítom a levest, figyelve annak is a fôzési idejét. Végül bazsalikum levelet teszek bele.

Olaszországban miután a levest tányérba szedik, megszórják az övék fajta reszelt sajttal :) Parmezánnal vagy Grana Padano-val.


2012. január 2., hétfő

Lekvárosbukta


Bóklászva a receptek között, valami olyat olvastam, hogy a lekváros bukta újra divat és egy igazi hungarikum :))
Szilva lekvárosat és túrósat csináltam. Nem is tudnám eldönteni, melyik finomabb :)

Gombás tejszínes spaghetti


Hasonló a recept alapja, mint korábban a lazacos tésztáé.

Hozzávalók:

spaghetti
egy doboz tejszín
egy fél hagyma
fejenként négy sampion gomba (vagy bármilyen más, akár vegyesen is, annál finomabb)
olíva olaj
só, bors

Elkészítése:

Félbe vágom a sampion gombákat, majd felszeletelem ôket. A sepenyôben egy kevés olíva olajon hirtelen magas lángon megpirítom a gombát(nem párolom), sóval borsal ízesítem. Félreteszem. Újra olajat melegítek a serpenyôben, a hagymát nagyon apróra vágom és üvegesre párolom. Felöntöm a tejszínnel és sûrüre fôzöm. Ízesítem, majd végül hozzákeverem a gombát. Kifôzöm a spaghettit. Én személy szerint spaghetti alla chitarra-val csináltam. A kész szószt összekeverem a tésztával, tálaláskor parmezán sajttal ízesítem. Legvégül meglocsoltam egy kis szarvasgomba olajjal.