2012. február 8., szerda
Articsókás rizottó
Imádom az articsókát, természetesen nem azt amit üvegben lehet kapni. Ég és föld a kettô között a különbség. Megtisztítani már annál kevésbé szeretem. Állítólag nagy a tisztító hatása a vérben és sok-sok vasat tartalmaz, többet mint a spenót, ellenben a közhiedelem szerin a spenótban nincs is sok. Tésztával is elszoktam készíteni. Csinálok egy általános sima rizottót, úgy ahogy az mindenhol le van írva. Hagyma párolás, egy kis fehér bor és a rizsre mindig egy kevés vizet öntök amiben elôtte feloldottam egy leveskockát és folyamatosan keverem amíg meg nem fô. Ott kell állni mellette :) Az articsókát külön készítem el, és utólag keverem hozzá, amikor majdnem kész a rizottó. Pontosabban az articsókát miután megtisztítottam a külsô leveleitôl, a belsô szôreitôl, megmarad a szíve, amit felszeletelek és kevés olíva olajon megpirítom, illetve sütöm. Lehet ízesíteni tetszés szerint, fokhagyma, só bors stb. Végül finom pikáns sajttal megszórom. Rizs nélkül is szoktam tálalni, körettként magában, nagyon finom húsok mellé.
Burgonyapelyhes rudacskák
Hozzávalók a tésztához:
2,5 dl langyos tej
1 tk cukor
30 g élesztő
1 kis pohár (175 g) tejföl
120 g Rama margarin
1 cs (125g) burgonyapüré pehely
500 g liszt (fele lehet teljeskiőrlésű)
1,5 tk só
A tetejére:
1 tojás a lekenéshez
szezám-, napraforgó-, lenmag és mák vegyesen, esetleg reszelt sajt, vagy ízlés szerint bármi
Elkészítése:
A langyos tejben keverjük el a cukrot, majd futtassuk fel benne az élesztőt.
Szórjuk egy tálba a lisztet, burgonyapelyhet, sót, adjuk hozzá a tejfölt, az olvasztott margarint, majd az élesztős tejet is. Kézzel vagy géppel dagasszunk belőle keményebb, kenyértésztához hasonló állagú tésztát. Meleg helyen kelesszük duplájára (kb. 1 óra).
Enyhén lisztezett gyúrólapon nyújtsuk fél cm vastagságúra és téglalap formájúra. Képzeletben osszuk négy részre, mindkét oldalát hajtsuk középre, a találkozásuknál még egyszer hajtsuk be. Letakarva tegyük fél órára hűtőbe, majd 90 fokkal elforgatva ismételjük meg a hajtogatást, és pihentessük újabb 30 percet.
A hajtogatott tésztát nyújtsuk ki 1,5 cm vastagságú téglalappá, éles késsel rácsosan vágjuk be a tetejét. Kenjük meg a felvert tojással, szórjuk meg bőségesen a magkeverékkel és/vagy a reszelt sajttal. Nagy tepsibe rakosgassuk őket egymás mellé (de ne szorosan).
Előmelegített sütőben 200 fokon süssük 20 percig, illetve míg a tetejük aranybarna nem lesz.
Aki szeretne, a tésztájába is dagaszthat a magkeverékből.
Én olasz peccorino sajttal szórtam meg a tetejét, nagyon ízletes lett tôle. Tengeri sóval is megszórtam sütés elôtt, ettôl is érdekesebb lett. Csak szezámmag és köménymag került rá, mert ezeket szeretem a legjobban :)
(Receptforrás: Rama sütônaptár)